;

Neřež / Folkové pondelky v MsKS Piešťany

Tickets for Neřež / Folkové pondelky v MsKS Piešťany.

V rámci projektu Folkové pondelky v MsKS Piešťany prijala pozvanie aj legendárna skupina NEŘEŽ. V Piešťanoch sa predstaví v triu Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a Robert Fischmann. Napriek pridaniu mäkčeňa do názvu je každému fanúšikovi folkovej hudby jasné o čo sa jedná. Skupina Nerez je fenomén. V osemdesiatych rokoch sa predstavilo trio Vřešťál, Sázavský a Zuzana Navarová, ktorá žiaľ predčasne odišla v roku 2004 československému publiku a hneď získali popularitu nielen medzi fanúšikmi folku. Pod názvom Neřež sa v pondelok 17. apríla o 19:00 piešťanskému publiku samozrejme predstavia prevažne so silným repertoárom Nerezu, ale aj s novinkami z pera Vřešťála a Sázavského.
čo o Nereze prezradila Vikipedia?
Začátky
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně (vyhráli soutěž satirických písní Příbramský permoník). V roce 1980 se seznámili se Zuzanou Navarovou, která dosud zpívala se skupinou Výlety z Hradce Králové. Po návratu Navarové ze studijní stáže na Kubě vznikla v roce 1981 Nerez. V roce 1982 Nerez vyhrál Portu v Plzni a Zuzana Navarová získala cenu za nejlepší vokální projev na Vokalíze v Praze. O rok později skupina opět vyhrála Portu a její vítězství na Vokalíze dokumentuje článek Vokalíza značky Nerez v časopise Melodie. Ivan Hlas vzpomíná, že v době, kdy byli Vřešťál a Sázavský na vojně, hrál se Zuzanou Navarovou on a jednorázová skupina se jmenovala Ouvej band.[1]

2. polovina 80. let
V roce 1986 vyšlo Nerezu první LP, Masopust. O rok později vydal Zdeněk Vřešťál autorské EP Písničky ze šuplíku. V roce 1988 vyšlo druhé řadové album Na vařený nudli, Navarová se Sázavským napsali hudbu k animovanému filmu Michaely Pavlátové Křížovka a Vřešťál produkoval EP Drobné skladby mistrů, kam shromáždil 12 drobných písniček (většinou kratší než minuta) od různých autorů (Jan Burian, Vladimír Merta, Bratři Ebenové apod.). Roku 1989 členové Nerezu pořádali festival Stará láska Nerez a Vy, při kterém si na pódium zvali spřátelené muzikanty, v listopadu koncertovali ve Španělsku.

Začátek 90. let
V roce 1990 vyšlo třetí (a poslední) řadové LP Ke zdi. O rok později členové kapely vlastním nákladem vydali v omezeném nákladu 1 800 kusů demokazetu Co se nevešlo, kde soustředili písně, které dosud nevyšly, v „live“ verzích z různých koncertů. Navarová se Sázavským znovu spolupracovali s Michaelou Pavlátovou, složili hudbu k filmu Řeči, řeči, řeči… nominovanému na Oscara. Roku 1992 přišla Zuzana Navarová se sólovým projektem Caribe.
V roce 1993 vyšlo živé CD Stará láska Nerez a vy, které je záznamem koncertu z 18. března a kromě hostování Jaroslava Nejezchleby jde o koncert samotného hlavního tria. Nerez pak ještě nahráli album koled Nerez v Betlémě, ale už bylo jasné, že se skupina rozpadá. Uspořádali ještě jedno větší turné a koncert v Lucerně 28. dubna 1994, kde hostovalo mnoho špičkových rockových a jazzových muzikantů. Zdeněk Vřešťál začal připravovat sólové album Čím dál víc Vřešťál a Zuzana Navarová spolu s Ivánem Gutiérrezem a Karlem Cábou trio Tres.

Vývoj po ukončení činnosti skupiny
V roce 1995 vyšly v reedici na CD tři řadová LP Nerezu pod názvem Nerez – antologie doplněné o tři bonusy. Tres vydali stejnojmenné CD a Zdeněk Vřešťál pracoval jako producent s Jaromírem Nohavicou. Tato spolupráce vyvrcholila Nohavicovým albem Divné století (1996; aranže Vít Sázavský) a vytvořením Kapely (Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský, Pavel Plánka, Filip Jelínek, Vlaďka Hořovská, Petra Pukovcová), která Nohavicu začala doprovázet na koncertech. Záznam z koncertů vyšel na CD Jaromír Nohavica a Kapela – Koncert. Poté opět Nohavica vystupoval sám s kytarou, z Kapely ale vznikla skupina Neřež, která začala hrát písně Zdeňka Vřeštála včetně několika písní z repertoáru Nerezu.
V roce 2001 vyšlo CD Co se nevešlo (pozdní sběr), které vzniklo na základech kazety z roku 1991, avšak s digitálním odstraněním šumů. Neřež odehrál několik vzpomínkových koncertů se Zuzanou Navarovou a ke konci roku vyšel výběr Nej, nej, nej. Po smrti Zuzany Navarové 7. prosince 2004 Neřež občas vystupuje s koncertním programem Neřež hraje Nerez.

V březnu 2007 vydalo vydavatelství Supraphon reedici všech tří studiových alb Nerezu s novým masteringem a DVD s klipy a archivními záběry doplněné zpěvníkem.

Zdeněk Vřešťál v červenci 2008 ohlásil, že píše podrobnou knihu o historii skupiny Nerez, která vyšla v roce 2009 pod názvem Ne, Nerez nerezne.

http://nerez.me/

predpredaj vstupeniek za 9,- eur (v počte 80 ks) bude spustený v online cez sieť inviton v pondelok 13. februára. Ďalšie vstupenky a vstupenky na mieste budú v hodnote 12,-eur. Pozor kapacita sály je len 150 miest.
Predpredaj v kamenných prevádzkach (ak nebude dovtedy vypredané) bude spustený od pondelka 27.2.2023 na koncerte Romana Horkého na Malej scéne MsKS A. Dubčeka 29 a nasledujúci deň aj v Kine Fontána, na Malej scéne MsKS A. Dubčeka 29, Piešťany a v sieti www.inviton.sk 

Neřež / Folkové pondelky v MsKS Piešťany

Buy tickets
Mestské Kultúrne Stredisko - Malá Scéna

27, Alexandra Dubčeka 2400, 921 01 Piešťany, Slovensko

Event promoter

For any questions regarding the event - tickets, organization, location, or anything else please contact the event promoter.

Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany
A. Dubčeka 27, 92134 Piešťany, Slovakia

Company ID: 00182869
Tax ID: 2020530798

N/A

Comments